Ob začetku sezone 25% popust na online jogo: Celoletni joga program.

Medeja logotip

Kaj je metta meditacija ali ljubeča prijaznost

Deli to vsebino

Ste že kdaj sedeli na svoji joga blazini, dihali globoko in si ob tem mislili: “To je super, ampak kaj lahko še storim zase in za druge med temi trenutki miru?” Vstopite v svet metta meditacije, znane tudi kot meditacija ljubeče prijaznosti.

Čeprav ta oblika meditacije morda ni tako in kot kakšen pozdrav soncu, je ena od tistih praks, ki v sebi skriva resničen zaklad. Metta meditacija je kot vitaminski smoothie za našo dušo. Hrani nas, gradi naš notranji mir in – bonus – obogati tudi svet okoli nas. Če smo dolgoletni jogi ali pa le začenjamo svojo pot, je metta tisti ključni delček sestavljanke, ki ga morda še nismo odkrili.

Kaj je metta meditacija?

Beseda metta izvira iz jezika pali (stari jezik, v katerem so pisani budistični spisi) in pomeni ljubeča prijaznost ali nesebična ljubezen. V slovenščini bi jo lahko preprosto imenovali meditacija ljubeče prijaznosti. Gre za prakso, pri kateri osredotočamo svoja čustva in misli na brezpogojno prijaznost in ljubezen – do sebe, svojih bližnjih, širše skupnosti in končno celo do tistih, ki jih težko prenašamo (ja, tudi tistega nadležnega sodelavca).

Metta meditacija nas uči, da vse te plasti odnosa do sebe in drugih niso ločene, temveč prepletene. Ko gojimo prijaznost do sebe, smo bolj pripravljeni biti prijazni tudi do drugih. In obratno – s širjenjem te topline do drugih, gradimo globlji mir v sebi.

Kako poteka metta meditacija?

Metta meditacija je precej preprosta, a močna. Tukaj je osnovna struktura:

  1. Udobno sedemo: Kot pri vsaki meditaciji poiščemo udoben položaj. Lahko na blazini, stolu ali kjerkoli drugje, kjer se počutimo stabilni in sproščeni.
  2. Zapremo oči in umirimo dih: Počasi vdihnemo in izdihnemo, dokler se ne počutimo sproščeno in prisotno.
  3. Začnemo z ljubeznijo do sebe: Ponavljamo tihe afirmacije kot: “Naj bom srečen/a. Naj bom zdrav/a. Naj bom varen/a.” Čutimo toplino do sebe.
  4. Razširimo krog: Po sebi začnemo vključevati tudi druge – najprej bližnje (družina, prijatelji), nato širšo skupnost (znanci, sosedje) in končno celo tiste, s katerimi imamo morda težke odnose. Tudi oni potrebujejo ljubečo prijaznost (pa čeprav tega ne vedo).
  5. Zaključimo s širjenjem ljubezni do vsega sveta: Predstavljamo si, kako naša ljubezen in prijaznost dobesedno prežema celoten planet. Malo dramatično? Morda. Ampak tako je.

Zakaj bi to počeli?

Čeprav ima metta meditacija starodavne korenine, so sodobne znanstvene študije začele podpirati to, kar so budisti vedeli že tisočletja – ta praksa ima neverjetne koristi za telo in um.

Znanstvena podpora za metta meditacijo

1. Boljše duševno zdravje: Raziskave kažejo, da lahko metta meditacija zmanjša simptome depresije in tesnobe. Študija, objavljena v reviji Psychological Science, je pokazala, da so tisti, ki so redno izvajali metta meditacijo, občutno izboljšali svoje duševno počutje.

2. Zmanjšanje fizičnega stresa: Metta meditacija zmanjšuje aktivnost v amigdali – tistem delu možganov, ki je povezan s stresom in strahom. Ko postanemo manj dovzetni za vsakodnevni stres, se poveča naš občutek miru in dobrobiti. Študije so pokazale tudi nižjo raven kortizola (stresnega hormona) pri tistih, ki redno prakticirajo to meditacijo.

3. Krepitev empatije in povezanosti: Če si želiš izboljšati odnose z drugimi, je metta prava stvar zate. Ne samo, da postaneš bolj empatičen, tudi tvoja sposobnost za razumevanje in sočutje do drugih se bo povečala. To ni le teorija – to je podprto z raziskavami. Raziskava iz Journal of Positive Psychology je pokazala, da je metta meditacija izboljšala čustveno povezanost med udeleženci in njihovo socialno zadovoljstvo.

4. Spodbuja občutek varnosti in zaupanja: Ljudje, ki izvajajo metta meditacijo, so bolj samozavestni, bolj zadovoljni s seboj in manj dovzetni za negativno samokritiko. Ljubeča prijaznost do sebe nas nauči, da je v redu biti nepopoln – in to je verjetno največje darilo, ki si ga lahko podariš.

Prednosti za jogo in vsakodnevno življenje

Če že prakticiraš jogo, je metta meditacija lahko naravni podaljšek prakse. Joga nas uči zavedanja telesa in uma, metta pa to nadgradi z aktivnim gojenjem prijaznosti do sebe in drugih. In kako se to odraža v vašem življenju?

1. Večja potrpežljivost in sočutje na blazini: Ko izvajamo jogo, se včasih zgodi, da nas nek položaj frustrira. Morda se sprašujemo, zakaj še vedno nismo osvojili stoje na glavi. Metta meditacija nam pomaga, da do teh izzivov pristopimo z nežnostjo in potrpežljivostjo do sebe.

2. Manjša tekmovalnost (tudi tista notranja): Ko prenehamo primerjati svojo prakso z drugimi in začnemo spoštovati lastno pot, postane joga resnična oblika samooskrbe. Metta meditacija nam pomaga prepoznati, da smo vsi na edinstveni poti in da je naš napredek dovolj.

3. Boljši odnosi (in življenjem nasploh): Če smo učitelj joge ali česarkoli drugega, nas metta meditacija opremi s sočutjem do vsakega posameznika v prostoru. Lažje prepoznamo, kdaj nekdo potrebuje dodatno podporo ali kdaj lahko nekomu damo malo več svobode.

Koristni avtorji in viri

Če želiš raziskati metta meditacijo še globlje, priporočam nekaj čudovitih avtorjev in virov:

  • Sharon Salzberg: Ena najvplivnejših učiteljic meditacije ljubeče prijaznosti v zahodnem svetu. Njena knjiga “Lovingkindness: The Revolutionary Art of Happiness” je odličen uvod v to prakso.
  • Tara Brach: Avtorica in učiteljica meditacije, ki redno vključuje metta v svoje prakse. Njene knjige in podcasti so odlični za tiste, ki iščejo bolj celosten pristop k duhovnemu zdravljenju.
  • Jack Kornfield: Budistični učitelj in psiholog, ki povezuje vzhodno meditacijo z zahodnim svetom psihoterapije. Njegove knjige in predavanja so čudovit vir navdiha za metta prakso.

Bodimo prijazni do sebe (in drugih)

Na koncu se vse vrti okoli ljubezni. Ne nujno romantične ljubezni, ne tiste zaljubljenosti v čokolado (kakšna ljubezen je lahko to, a) temveč prave, pristne, brezpogojne prijaznosti do sebe in sveta. Ko vključimo metta meditacijo v svojo jogo ali vsakodnevno rutino, se bodo pred nami začele odpirati nove dimenzije miru, sočutja in notranjega zadovoljstva.

In ne pozabi – ko skrbiš zase, skrbiš tudi za vse okoli sebe. Torej, prižgi svojo notranjo luč ljubeče prijaznosti in jo deli s svetom. Verjemi mi, joga postane še slajša, ko jo oplemenitiš.

Namaste,

Deli to vsebino