Medeja logotip

Kaj je vinyasa joga

Deli to vsebino

Ko govorimo o jogi, imamo pred seboj širok spekter praks – od statičnih položajev, ki jih zadržujemo v hatha jogi, do hitrih prehodov, ki so značilni za vinyasa jogo, stil, ki ga tudi sama učim. Vinyasa joga je več kot le sekvenca gibanja in dihanja; je vstop v fluidno meditacijo, kjer dih postane naš dirigent, gibanje pa nežna simfonija, ki nas vodi v globlje povezovanje z lastnim telesom in umom.

Kaj torej je vinyasa joga?

Vinyasa, pogosto prevedena kot “povezovanje diha in giba“, je dinamičen stil joge, kjer prehajamo iz eneega položaja v drugega v ritmu diha. Je kot ples na blazini. Za razliko od bolj statičnih praks, kot je hatha joga, je vinyasa tekoča in nenehno v gibanju. Bistveno je, da vsako gib sovpada z vdihom ali izdihom, kar ustvari enkratno izkušnjo meditacije v gibanju.

Moj način poučevanja vinyase vključuje različne sekvence asan (položajev), kjer dihanje narekuje tempo. Vsaka praksa je drugačna in prilagodljiva posameznikovim potrebam, kar pomeni, da pri vinyasi ne obstaja nekaj takega kot “prava” ali “napačna” sekvenca – gre za pretočnost, svobodo in, včasih, tisto zdravo mero igre (kje je tudi smeh dovoljen in dobrodošel).

Koristi vinyasa joge – zakaj se splača začeti?

1. Povečana telesna moč in vzdržljivost: Ker gre za vadbo, kjer prehajamo skozi različne asane z lastno telesno težo, gradimo moč, fleksibilnost in vzdržljivost. Predvsem plank variacije (deska in druge asane na rokah), ki jih nihče ne mara, delajo čudeže za jedro in roke. Ob redni praksi ugotovimo, da zmoremo več, kot si mislimo – tako fizično kot mentalno.

2. Izboljšana fleksibilnost: Z redno vadbo se bo telo začelo odpirati, sklepi postali bolj gibljivi, mišice prožnejše. A ne skrbi, nihče ne pričakuje, da boš že prvi dan naredil popoln predklon ali “zen zebra twist” (izmišljen položaj, aampak priznaj, zveni impresivno).

3. Duševna umirjenost in zmanjšanje stresa: Vinyasa joga zahteva, da se osredotočiš na dih in gibanje, kar odvrača um od dnevnih skrbi. Kot učiteljica vem, da se po dobri in smiselni sekvenci vedno počutimo bolj mirne, zbrane in lahkotnejšega koraka.

4. Izboljšano dihanje in kardiovaskularna vzdržljivost: Sinhronizacija giba z dihom krepi kapaciteto pljuč in izboljšuje kroženje krvi. Poleg tega pa je dih orodje, ki ga lahko uporabimo kjerkoli, kadarkoli, za takojšnjo umiritev uma.

5. Povezovanje telesa in uma: Eden največjih darov vinyasa joge je njena sposobnost, da nas pripelje v zdaj, v ta trenuetek. Nič več bežanja k preteklim napakam ali načrtovanja prihodnjih podvigov, tukaj smo – na blazini, v stiku s seboj.

V čem je vinyasa joga drugačna?

Vinyasa je unikatna zaradi svoje dinamike in svobode. Vsak učitelj (jaz zagotovo) lahko ustvari svojo lastno sekvenco, prilagojeno energiji dneva, skupine ali posameznika. Tukaj ni strogih pravil, kar pomeni, da bo vsaka vadba drugačna. V nasprotju z bolj strukturiranimi oblikami joge, kot je npr. ashtanga, ki sledi vedno isti seriji poz, je vinyasa bolj igriva, prožna in prilagodljiva.

Ta svoboda pritegne mnoge, ki si želijo vadbo, ki ni nikoli dolgočasna. Tudi sama, kot učiteljica, pogosto “zmešam karte” in dodam nepričakovane elemente, ki ohranjajo pozornost in svežino. Vinyasa joga nam daje prostor, da raziskujemo svoje telo in um z novimi perspektivami, brez omejitev.

Za koga je primerna vinyasa joga?

Naj te hitrost in dinamika ne prestrašita – vinyasa joga je dostopna vsem, ne glede na raven izkušenj. Vedno se da prilagoditi vadbo glede na potrebe in zmožnosti. Za začetnike so na voljo počasnejše sekvence s poudarkom na dihu in osnovnih asanah, medtem ko bodo napredni praktikanti uživali v zahtevnejših sekvencah, ki izzivajo telo in duha.

Če si oseba, ki obožuje gibanje, pa vendar išče način, kako najti notranji mir, je vinyasa joga kot nalašč zate. Primerna je za tiste, ki imajo radi občutek pretočnosti, dinamike in sinhronizacije diha z gibanjem. Če radi malo preizkušamo svoje meje, medtem ko se učimo potrpežljivosti (ja, včasih tudi do samega sebe), potem smo na pravi poti.

Zakaj se splača začeti z vinyasa jogo?

Čeprav vinyasa lahko na začetku deluje nekoliko zahtevno, ti zagotavljam, da je vadba prilagodljiva in dostopna vsakomur. Ko enkrat vstopiš v tok, začutiš globoko povezanost s telesom in umom. Je kot meditacija v gibanju, kjer se fizična moč prepleta z notranjim mirom.

Naj bo tvoja blazina prostor, kjer lahko odložiš dnevne skrbi, se poglobiš vase in zgradiš bolj prožno, močno ter umirjeno različico sebe. Tako kot življenje, je tudi vinyasa polna nepredvidljivih trenutkov – a če jih sprejmemo z odprtim srcem (in dihom), nas lahko nauči marsičesa.

Ali je čas, da tudi ti najdeš svoj ritem na blazini?

Ja. Vabim te, da se mi pridružiš na blazini, kjer bova skupaj raziskovala moč diha, gibanja in svobode.

Deli to vsebino