NOVO in 30% popust - Joga za notranjo moč: Prebudi bojevnico v sebi
Meditacija, joga, skrb zase … Vsi ti koncepti postajajo osrednji stebri našega vsakdana, ko se želimo ponovno povezati sami s sabo, se umiriti in najti notranji mir. Eden najbolj učinkovitih načinov za to, a pogosto spregledan, je pregled telesa (angl. body scan). Pregled telesa je oblika meditacije, ki ne zahteva nobenih akrobatskih položajev (ne skrbi, tukaj ni nobene vrane), temveč le zavedanje, ki potuje skozi naše telo, kar odpira vrata do globljega razumevanja samega sebe. Je temeljna praksa za vsakogar, ki si želi izboljšati svoje telesno in duševno počutje, in ne, ni ti treba biti jogijski guru, da to obvladaš.
Pregled telesa je tehnika meditacije, pri kateri se postopoma usmerjamo na različne dele telesa – od prstov na nogah pa vse do temena – in se zavedamo občutkov, napetosti, toplote ali hladnosti, ki jih v tem trenutku doživljamo. Je kot prijazno notranje skeniranje, ki nas spodbudi k pozornemu zavedanju telesa brez presoje. Ta tehnika ne zahteva nobenega posebnega prizorišča (lahko jo prakticiraš v postelji, na blazini ali celo v pisarni), temveč le nekaj minut tišine in zbranosti.
Čeprav pregled telesa na prvi pogled izgleda kot preprost proces, prinaša obilico koristi za telo, duha in dušo. Tukaj je nekaj najbolj prepričljivih razlogov, zakaj bi ga morali vključiti v svojo rutino:
Znanstvene raziskave so pokazale, da redna praksa pregleda telesa zmanjšuje raven kortizola, hormona stresa. Med pregledom telesa se naša pozornost preusmeri stran od misli, ki povzročajo tesnobo, in usmeri v telo. S tem se naš živčni sistem preklopi iz simpatičnega (boj ali beg) v parasimpatični način (počitek in regeneracija), kar nam omogoča globoko sprostitev.
V današnjem hitrem tempu življenja pogosto zanemarjamo signale, ki nam jih pošilja telo. Se počutiš izčrpano, a vseeno nadaljuješ s svojim delom? Ti srce hitreje utripa, a ignoriraš, ker “nimaš časa za to”? Pregled telesa pomaga, da se ponovno povežemo s temi subtilnimi signali in se zavemo, kako se naše telo resnično počuti. To je ključnega pomena za preprečevanje poškodb, izgorelost in prekomerno naprezanje.
Redna praksa pregleda telesa poveča našo sposobnost, da ostanemo osredotočeni na sedanji trenutek. Raziskave so pokazale, da lahko takšna praksa izboljša sposobnost ohranjanja pozornosti in zmanjšuje motnje, kar je še posebej koristno v svetu, kjer nas vsako sekundo bombardirajo informacije in obvestila.
Če imaš težave s spanjem, je pregled telesa odlična rešitev. Medtem ko izvajaš to meditacijo pred spanjem, se telo sprošča in um umirja. Pregled telesa pomaga odpraviti mišične napetosti in mentalne obremenitve, kar omogoča lažje in bolj kakovostno spanje. (Kdo ne bi hotel malo več spanja, kajne?)
Joga pogosto poudarja enotnost telesa in uma, in pregled telesa je orodje, ki to povezavo še poglablja. Ko se naučimo prepoznati subtilne občutke v telesu in jih sprejmemo brez presoje, gradimo most med našimi mislimi in fizičnim počutjem. Ta praksa nam pomaga razumeti, kako naši miselni vzorci vplivajo na telo in obratno.
Morda ne bo neposredno pozdravil poškodovanega kolena ali bolečega hrbta, vendar znanstvene raziskave kažejo, da lahko pregled telesa zmanjša zaznavanje bolečine. Ena od tehnik, ki jo uporabljajo bolniki s kroničnimi bolečinami, je prav ta oblika meditacije, saj nam pomaga pristopiti k bolečini na bolj sočuten in zavesten način, brez takojšnjega zavračanja ali uporabe raznih sredstev za lajšanje bolečin.
Poleg praktičnih koristi, ki jih lahko sami doživimo, obstaja tudi vse več znanstvenih raziskav, ki podpirajo učinkovitost pregleda telesa. Na primer, študije z uporabo tehnologije slikanja možganov (fMRI) kažejo, da meditacija s telesnim pregledom povečuje aktivnost v delih možganov, povezanih s čustveno regulacijo in sočutjem (predvsem prefrontalna skorja in anteriorni cingularni korteks). Hkrati zmanjšuje aktivnost v amigdali, ki je povezana s stresom in anksioznostjo.
Ena izmed študij, izvedena na Univerzi Massachusetts, je pokazala, da ljudje, ki redno izvajajo pregled telesa v okviru programa MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction), doživljajo znatno zmanjšanje stresnih simptomov in povečanje splošnega občutka dobrega počutja. To so ključni podatki, ki govorijo v prid vključitvi te tehnike v vsakodnevno prakso – tudi če nimaš časa za celotno 90-minutno joga seanso.
Da ne bomo ostali samo pri teoriji, gremo še na prakso. Tukaj je kratek vodič, kako lahko začneš že danes:
1. Lezi ali sedi v udobnem položaju
Naj ti bo udobno, da te ne bo nič motilo med meditacijo.
2. Začni z dihanjem
Zapri oči in se osredotoči na svoje dihanje. Občuti, kako zrak vstopa in izstopa iz telesa. To bo pomagalo umiriti um.
3. Osredotoči se na svoje telo
Začni s prsti na nogah. Opazuj občutke, ki jih čutiš – napetost, toploto, hladnost, morda pa sploh nič. Potem se počasi premikaj navzgor, prek gležnjev, meč, kolen … vse do glave.
4. Bodi brez presoje
Pomembno je, da ne sodiš občutkov. Če čutiš bolečino, napetost ali nelagodje, le opazuj, brez da karkoli spreminjaš.
5. Dihaj skozi napetosti
Če naletiš na predel, kjer čutiš posebno napetost, se osredotoči na dihanje in si predstavljaj, da z vsakim izdihom napetost pušča telo.
Pregled telesa je čudovita praksa, ki nam omogoča, da se poglobimo v svoje telo in se ponovno povežemo s seboj na globlji ravni. Ni nujno, da smo joga mojstri, da uživamo v njegovih koristih – vse, kar potrebujemo, je nekaj časa, pozornost in želja, da si prisluhnemo. Kot učiteljica joge ti lahko iz izkušenj povem, da so takšne prakse najbolj preprosta, a izjemno močna pot do boljšega počutja. Zato, dragi bralci, naslednjič, ko boste iskali način, kako se sprostiti po napornem dnevu ali se bolje povezati s seboj, ne pozabite na to mogočno orodje.