NOVO in 30% popust - Joga za notranjo moč: Prebudi bojevnico v sebi
Se vam je že zgodilo, da ste se s preveč vneme lotili gibanja, morda športa, diete ali nove vadbene rutine, nato pa ob prvem neuspehu vse skupaj opustili? Morda ste razmišljali, da če že ne boste vadili popolno, potem nima smisla sploh poskusiti? To je mentaliteta vse ali nič in čeprav se na prvi pogled zdi logična, je v resnici največja saboterka vašega napredka.
Začnimo s tem: konsistenca je kraljica napredka. Če želimo uživati v prednostih gibanja, joge, meditacije, plesne ali katere koli druge oblike skrbi zase, se moramo naučiti ceniti majhne, vztrajne korake, namesto da se ženemo za popolnostjo. V tem zapisu bomo raziskali, zakaj je to ključno, kako se izogniti pasti vse ali nič in zakaj nas fitnes industrija prepričuje v nasprotno.
Prispodoba je preprosta: predstavljaj si, da se odpraviš na dolg pohod do gorske koče. Če pri prvem vzponu zadihano obupaš, ker ne moreš preteči cele poti, ostaneš na dnu hriba. Ampak če se odločiš hoditi počasi, korak za korakom, sčasoma prideš na vrh in uživaš v razgledu.
Mentaliteta vse ali nič pa je kot hoja v klanec z utežmi samokritike: “Če ne morem takoj teči, sem slaba.” Takšno razmišljanje pogosto vodi do prehitrega izgorevanja, frustracij in občutka neuspeha.
Fitnes industrija, ki jo poganjajo prodaja hitrih rešitev, praškov in programov “do popolne postave v 30 dneh”, to naravnost obožuje. Bolj kot se počutimo neuspešne, več izdelkov in programov nam lahko proda.
Konsistenca je v svetu gibanja tisto, kar so majhni, a redni deževni dnevi za rast cvetlic. Morda ne bomo takoj videli rezultatov, ampak brez njih ni napredka. Za ilustracijo vzemimo zgodbo iz znanosti. Dr. BJ Fogg, eden najbolj priznanih raziskovalcev vedenjskih sprememb na univerzi Stanford, je v svojih raziskavah ugotovil, da drobne, redne spremembe – na primer vsakodnevnih pet minut joge – sprožijo trajne življenjske spremembe.
Ali pa pomislimo na Aristotela, ki je dejal:
“Smo tisto, kar počnemo večkrat. Odličnost ni dejanje, ampak navada.”
Če redno delamo jogo, pa čeprav le nekaj minut dnevno, se naše telo prilagaja in postaja bolj gibčno, močno in uravnoteženo. Ena intenzivna vadba na tri mesece ne bo popravila drže ali zmanjšala stresa, vendar deset minut dnevno čez mesec dni zagotovo bo.
Konsistentno gibanje zmanjšuje raven kortizola (stresnega hormona) in spodbuja sproščanje endorfinov – naravnih “hormonov sreče“. Študije so pokazale, da že 15 minut dnevnega gibanja zmanjšuje tveganje za depresijo.
S konsistentnim, zmernim gibanjem telo postopoma postane močnejše in prožnejše, kar zmanjšuje tveganje za poškodbe. Nasprotno pa je občasno, intenzivno gibanje pogosto recept za poškodbe.
Morda je za trenutek motivirajoče, ko vidimo, da tehtnica kaže kilogram manj. Toda ali je to res trajno zadovoljstvo? Osredotočanje na kalorije in kilograme pogosto odvzame pozornost tistemu, kar je pri gibanju res pomembno: počutju.
Ko preštevanje kalorij postane obsesija, gibanje izgubi svojo terapevtsko vrednost. Joga, meditacija in pranajama pa nas učijo, da je naš največji cilj prijateljstvo z lastnim telesom in umom. Če premikamo telo zato, ker ga ljubimo, ne zato, ker ga sovražimo, bo to postalo nekaj, kar nas osrečuje – ne stresira.
Fitnes industrija deluje na občutkih pomanjkljivosti. Trdi, da nismo dovolj dobri, dokler ne kupimo tega ali onega izdelka, dokler ne dosežemo določenih številk na tehtnici. A v resnici ne potrebuješ več opreme ali bolj zapletenih programov. Potrebuješ le čas, potrpežljivost in – tako je – konsistenco.
Če bi ljudje razumeli moč majhnih, vztrajnih korakov, bi se veliko manj zanašali na industrijo, ki jim ponuja hitre rešitve.
Ne začni z mislijo, da moraš vsak dan vaditi uro in pol. Poskusi s 5 – 10 minutami joge. Ko to postane rutina, naravno povečaj trajanje.
Cilj ni popolnost. Cilj je biti prisoten in uživati v procesu.
Ne obsojaj se, če kakšen dan preskočiš. En dan ne definira napredka, tako kot ena vadba ne definira kondicije.
Na koncu dneva ni pomembno, koliko kalorij smo porabili ali koliko kilometrov pretekli. Pomembno je, kako se počutimo v svojem telesu. Gibanje, joga, meditacija – vse to so orodja, ki nam pomagajo živeti boljše življenje.
Zapomni si: napredek ni črta, ampak spirala. Čeprav se včasih zdi, da se vrtiš v krogu, z vsakim krogom postajaš močnejši, bolj moder in bolj v stiku s samim sabo.
Naj te ta zapis spomni, da je vsaka kratka joga, vsak globok vdih in vsak gib del popotovanja – in vsako popotovanje je vredno tvojega časa.
Z ljubeznijo,