Medeja logotip

Joga za mamice

Deli to vsebino

Materinstvo. Tista veličastna, a obenem brutalno naporna pustolovščina, ki prevzame včasih do te mere, da se na seznamu prioritet znajdeš nekje med pranjem perila in iskanjem izgubljenega otroškega copata. Če si tukaj, verjetno veš, da je joga nekaj več kot le raztezanje na blazini – je znanost o ravnovesju, dihanju in vračanju k sebi. Pa si kdaj pomislila, da je lahko prav joga tvoja supermoč v tej nepredvidljivi džungli materinstva?

Zakaj joga za mamice?

Materinstvo ni samo fizičen izziv, je celodnevna (in pogosto nočna) psihološka, hormonska in čustvena preizkušnja. Oksitocin, prolaktin, kortizol, vsi ti hormoni igrajo ključno vlogo v tvojem telesu in vplivajo na tvoje počutje. Dr. Kelly McGonigal, priznana psihologinja in avtorica knjige The Willpower Instinct, poudarja, da z gibanjem (še posebej z jogo) vplivamo na delovanje možganov, povečujemo odpornost na stres in krepimo samoregulacijo.

Tvoj um je kot neprestano odprt brskalnik s tisočimi zavihki. Večina teh zavihkov je povezanih s tvojim otrokom. Joga je gumb “osveži”, gumb, ki ti pomaga zapreti nepotrebne zavihke in usmeriti pozornost nase. In ne, to ni sebično. To je nujno. Zakaj je nujno? Ker je skrb zase nujna za to, da si pri močeh in lahko skrbiš za tiste, ki jih imaš rada.

Znanstveno dokazani učinki joge na mamice

Študije kažejo, da redna vadba joge:

  • Zmanjšuje stres in anksioznost (Cramer et al., 2017)
  • Izboljšuje spanec – ker, roko na srce, vsak dodaten trenutek spanja šteje
  • Povečuje raven serotonina – hormona sreče, ki ga pogosto zmanjka med neprespanimi nočmi
  • Uravnava delovanje nadledvične žleze, ki je odgovorna za stresni hormon kortizol
  • Krepi mišice medeničnega dna, kar je nujno po porodu
  • Izboljšuje držo in lajša bolečine v križu, ki jih pogosto povzroča nošenje otroka in dojenje v čudnih položajih

Joga kot psihološka opora

Ne bom ti lagala, na začetku boš verjetno želela uporabiti svojo joga blazino zgolj kot podlago za dremež. Ampak verjemi, že nekaj minut dihanja in nežnih asan te lahko vrne nazaj v tvoje telo. In to ni majhna stvar.

Psihologinja dr. Lisa Feldman Barrett, avtorica knjige How Emotions Are Made, razlaga, da z zavestnim gibanjem in dihanjem možgane naučimo novih vzorcev odzivanja. Joga nam pomaga ustvariti čustveno rezervo, kar pomeni, da se lahko bolje spopadamo z izzivi.

Kako začeti?

Veš, kako rečejo: “Popolnost je sovražnica dobrega.” Če čakaš na idealen trenutek – miren dom, dišeče svečke, tiho meditacijo – boš verjetno čakala do upokojitve. Zato začni tako:

  1. Najdi svojih 10 minut – res, toliko jih imaš. Morda takrat, ko otrok spi, morda med kuhanjem (Tadasana v kuhinji), morda vstaneš 10 minut prej.
  2. Osredotoči se na dihanje – preprosto globoko vdihni in izdihni. To je joga. To je začetek.
  3. Ne pričakuj popolnosti – tvoj navzdol gledajoči pes, bo morda bolj spominjal na utrujenega jazbeca, ampak to ni pomembno. Pomembno je, da delaš.
  4. Vključi otroke – če se ne moreš skriti, jih povabi zraven. Otroci obožujejo jogo, predvsem če jo predstaviš kot igro.

Najboljše asane za mamice

Če bi morale mamice imeti svoj lasten jogijski repertoar, bi ta vseboval naslednje:

  • Mačka-krava (Marjaryasana-Bitilasana) – razbremenitev hrbtenice po dolgih urah nošenja otroka
  • Počep (Malasana) – ker, bodimo iskrene, tako ali tako ves čas nekaj pobirate s tal
  • Položaj otroka (Balasana) – prva pomoč pri mentalni preobremenitvi
  • Bojevnik II (Virabhadrasana II) – za moč, stabilnost in občutek notranjega bojevnika (ker, bodimo realni, mamice so taprave bojevnice)
  • Most (Setu Bandhasana) – za krepitev medeničnega dna in sproščanje napetosti v križu

Joga ni luksuz, je nuja

Veš, kdo je bil B.K.S. Iyengar? Eden največjih mojstrov joge, ki je rekel:

Joga ne spreminja samo telesa, temveč um, srce in dušo.

In to je tisto, kar potrebuje vsaka mama – prostor zase, ne da bi se zaradi tega počutila krivo.

Si se kdaj vprašala, zakaj na letalu rečejo, da moraš najprej sebi nadeti kisikovo masko, preden pomagaš drugim? Ker če ti zmanjka zraka, ne boš mogla pomagati nikomur. Joga je tvoja kisikova maska. Ni sebičnost. Je nuja.

Torej, draga mama, vzemi si trenutek. Zadihaj. Stopi na blazino. Vzemi nazaj svojo moč. Si ženska, si močna, si neverjetna. In čeprav se včasih počutiš, kot da komaj držiš glavo nad vodo, verjemi, joga te lahko postavi nazaj na noge.

Se vidiva na blazini!

Deli to vsebino