Medeja logotip

Kaj je hormonska joga

Deli to vsebino

Hormonska joga – trend ali resničen način za ravnovesje hormonov? Kot izkušena učiteljica joge (in skeptik) se zavedam, da imamo danes več podatkov, raziskav in različnih metod, kot kadarkoli prej. Toda v tej poplavi informacij se hitro zgodi, da izgubimo stik z osnovo, z resničnim vprašanjem: Ali hormonska joga resnično deluje? Je vse, kar obljublja, podprto z znanostjo? Za koga je primerna in kako lahko vpliva na telo? Pojdimo skozi počasi, a globoko.

Kaj je hormonska joga?

Hormonska joga je specifična vrsta joge, ki naj bi se osredotočala na stimulacijo žlez z notranjim izločanjem, kot so hipofiza, ščitnica, nadledvične žleze in jajčniki. Metoda, ki jo je razvila brazilka Dinah Rodrigues v 90-ih letih, združuje elemente klasične hatha joge, kundalini joge in tibetanskih vaj za dinamično spodbujanje hormonskega sistema. Hormonska joga naj bi naravno uravnovesila hormonske nivoje, predvsem estrogen, progesteron in testosteron, ter zmanjšala simptome, povezane s hormonskimi spremembami, kot so menopavza, PMS, težave s ščitnico in pomanjkanje energije.

Kako deluje hormonska joga?

Pri hormonski jogi gre za premišljeno zaporedje položajev, ki vključujejo intenzivno uporabo dihalnih tehnik in energijsko usmeritev (bandhe, ali energetske zapore), kar spodbuja delovanje endokrinega sistema. Diha se globoko, pogosto z bhastriko – ognjenim dihom– ki z močnim izdihom pomaga vzpostaviti toplotno energijo v telesu in s tem “prebuja” speče žleze. Poleg tega pa specifični telesni položaji usmerjajo pretok krvi in kisika na ciljne točke telesa, kjer so hormonske žleze.

Da poenostavim: podobno kot delovanje ključavnice, kjer z obračanjem ključa odpremo vrata, tudi pri hormonski jogi z določenimi položaji odklepamo energijske tokove in aktiviramo žleze, ki so odgovorne za hormonsko ravnovesje.

Ali hormonska joga resnično deluje? Kaj pravi znanost?

Tukaj stvari postanejo zanimive. Znanstvena podpora za hormonsko jogo je omejena. Obstajajo preliminarne raziskave, ki kažejo na pozitivne učinke joge na endokrini sistem. Na primer, leta 2019 je raziskava, objavljena v Journal of Mid-life Health, pokazala, da redna praksa joge zmanjša simptome menopavze, izboljša psihološko počutje in uravnava hormonske vrednosti pri ženskah v perimenopavzi. Vendar pa je treba poudariti, da raziskave še niso popolnoma specifične za hormonsko jogo, temveč za jogo na splošno.

Teoretično bi hormonska joga lahko delovala podobno kot druge vadbene metode, ki dokazano vplivajo na telo. Gibanje, usmerjeno dihanje in meditacija namreč dokazano zmanjšajo raven kortizola (hormona stresa), izboljšajo delovanje živčnega sistema in omogočajo telesu večjo prožnost pri uravnavanju različnih hormonov. Torej, medtem ko ni še dovolj raziskav specifično za hormonsko jogo, praksa kaže, da lahko že s sklasično jogo dosežemo umiritev in vzpostavitev stabilnega ritma dihanja, kar pomaga pri hormonskih težavah.

Če hormonsko jogo pogledamo skozi oči znanosti, trenutno ni dovolj specifičnih raziskav, ki bi potrdile, da ima ta vrsta joge boljši vpliv na hormonsko ravnovesje v primerjavi z drugimi vrstami joge. Medtem ko hormonska joga vključuje dihalne tehnike in vaje za spodbujanje endokrinih žlez, kar naj bi ciljno vplivalo na hormonski sistem, znanstvena podlaga, ki bi potrdila njeno premoč nad drugimi jogijskimi praksami, trenutno manjka.

Znanstvene raziskave na področju joge na splošno sicer kažejo, da ima redna vadba pozitivne učinke na stres in hormonsko ravnovesje, vendar pa ti rezultati veljajo za različne oblike joge. Na primer, študije o hatha in kundalini jogi kažejo, da takšna vadba zmanjšuje stres, izboljšuje spanje in ugodno vpliva na kortizol, inzulin in celo reproduktivne hormone, kar posledično vpliva na splošno hormonsko ravnovesje. To nakazuje, da katerakoli oblika joge, ki vključuje redno dihanje, osredotočenost in sprostitev, lahko pozitivno vpliva na hormone.

Pomembno je torej poudariti, da kljub temu, da hormonska joga obljublja ciljno stimulacijo hormonskih žlez, ni zanesljivih znanstvenih dokazov, ki bi kazali, da je njen učinek bistveno boljši od drugih oblik joge. Praksa hormonske joge je lahko za posameznike, ki iščejo specifičen pristop, zelo koristna, vendar pa je širše gledano pomembnejša rednost in poglobljena predanost katerikoli obliki joge, ki jo posameznik izvaja.

Ali je hormonska joga primerna za vse?

Čeprav hormonska joga prinaša številne koristi, ni primerna za vsakogar. Nosečnice, osebe z nekaterimi boleznimi, kot so rak ali srčne bolezni, bi se morale pred vadbo posvetovati z zdravnikom. Intenzivno dihanje in energetske tehnike niso primerne za tiste s hipertenzijo ali tiste, ki imajo težave s srčno-žilnim sistemom. Prav tako se priporoča previdnost pri mladostnikih in otrocih, saj njihovi hormoni naravno nihajo.

Kaj pravijo učiteljice in praktikantke hormonske joge?

Mnoge ženske poročajo o občutnih izboljšavah, pogosto celo hitrih spremembah po nekaj tednih vadbe. To je lahko tudi zaradi placebo učinka, kar pa ne pomeni, da učinki niso resnični. Kot pri vsaki praksi – učinki so najboljši, ko so povezani s poglobljenim stikom s svojim telesom in redno prakso.

Je hormonska joga prava izbira zate?

Hormonska joga je lahko izjemno koristna, če se pravilno izvaja, vendar je pomembno vedeti, da ne gre za čarobno palčko. Ne bo nadomestila hormonskih zdravljenj ali drugih terapevtskih ukrepov, vendar je lahko čudovita podpora pri vzpostavljanju naravnega ravnovesja in izboljšanju splošnega počutja.

Če te torej zanima praksa, ki združuje gibanje, dihanje in notranje usmerjanje energije v iskanju bolj uravnoteženega hormonskega sistema, potem vsekakor preizkusi hormonsko jogo. Vsaka praksa joge nam prinese nekaj novega, in če bo ta prinesla le več harmonije v vaš vsakdan, je že več kot vredna preizkusa. Na koncu – ali ni to ves čar joge?

Vse dobro,

Deli to vsebino