Medeja logotip

Najboljša meditacija za ženske

Deli to vsebino

Meditacija. Ah, ta mistična praksa, o kateri vsi govorijo, a le redki resnično razumejo. Ko slišiš besedo meditacija, morda pomisliš na budistične menihe v globoki kontemplaciji, na hipije iz sedemdesetih ali na sodobne vplivneže, ki ti prodajajo duhovnost v paketu z ricinusovim oljem v popku (ki, btw, ne dela nič). A realnost je veliko bolj preprosta in obenem globlja.

Vprašanje ni, ali meditirati, ampak katera meditacija je najboljša. Če si tu, že veš, da je um lahko divji kot majhen, razposajen kužek brez povodca – skače sem in tja, se zapleta v misli o preteklosti, se boji prihodnosti in te komaj kdaj pusti pri miru. In ravno zato je meditacija ključna, ker je to tvoj način, da vzameš povodec v svoje roke.

A katera meditacija je najboljša?

Odgovor, ki te bo presenetil

Najboljša meditacija ni tista, ki jo je priporočil guru na Instagramu. Ni nujno vipassana, transcendentalna meditacija ali mindfulness. Najboljša meditacija je preprosto tista, ki jo boš dejansko izvajala.

Ja, res je tako preprosto in hkrati tako zahtevno. Znanost in starodavna modrost sta si enotni: meditacija deluje le, če jo redno izvajaš. Dr. Andrew Huberman, nevroznanstvenik s Stanforda, poudarja, da je najpomembnejši dejavnik vsake mentalne prakse konsistenca – ne popolnost, ne trajanje, ampak preprosto to, da se usedeš in narediš.

Pozabi na iskanje popolne metode in raje izberi takšno, ki ti ustreza in jo lahko vključiš v svoj vsakdan.

Zakaj meditacija deluje?

Če misliš, da je meditacija samo za budiste in duhovnjake, naj ti razkrijem nekaj fascinantnih dognanj. Nevroznanost je v zadnjih desetletjih potrdila, da meditacija preoblikuje tvoje možgane.

Dr. Sara Lazar s Harvarda je z raziskavami pokazala, da redna meditacija poveča sivo možganovino v hipokampusu (ki je ključen za učenje in spomin) ter zmanjša amigdalo – predel možganov, ki je odgovoren za stres in strah. Preprosto povedano: meditacija te naredi pametnejšo in manj anksiozno.

Dr. Jon Kabat-Zinn, pionir čuječnosti v zahodni medicini, je dokazal, da meditacija zmanjša vnetne procese v telesu, okrepi imunski sistem in celo vpliva na dolžino telomer – majhnih zaščitnih struktur na koncih kromosomov, ki določajo, kako hitro se staramo.

Če bi meditacijo zapakirali v tableto, bi bila to najbolj prodajana in najbolj revolucionarna farmacevtska inovacija vseh časov. (Poslovna ideja, morda.)

Katere vrste meditacije obstajajo?

Meditacija ni ena sama tehnika, ampak širok spekter metod, ki se prilagajajo različnim potrebam. Tukaj so tri najpogostejše:

  1. Čuječnostna meditacija (Mindfulness Meditation)
    To je vrsta meditacije, ki jo je v zahodni svet prinesel Jon Kabat-Zinn. Gre za preprosto opazovanje svojega diha, misli in telesnih občutkov – brez obsojanja. Idealna je, če želiš umiriti misli in izboljšati zavedanje same sebe.
  2. Transcendentalna meditacija (TM)
    To je tehnika, pri kateri ponavljaš mantro – besedo ali zvok – in se poglobiš v stanje globoke sprostitve. Veliko znanih osebnosti, kot sta Oprah in David Lynch, prisega nanjo. Primerna je, če želiš globoko regeneracijo in umiritev uma.
  3. Vodena vizualizacija
    Pri tej tehniki si predstavljaš določene slike ali scenarije – na primer, da hodiš po mirni plaži ali lebdiš v svetlobi. Zelo učinkovita je za zmanjšanje stresa in izboljšanje počutja.

Katera meditacija je torej najboljša?

Odgovor je preprost: tista, ki jo boš dejansko izvajala.

Če se ti zdi ponavljanje manter nenaravno, izberi čuječnostno meditacijo. Če se težko osredotočiš, poskusi vodeno vizualizacijo. Če želiš meditacijo, ki jo lahko izvajaš kjerkoli, preizkusi osredotočanje na dih.

Pomembno je, da se ne obremenjuješ s popolnostjo. To ni tekmovanje. To ni še ena točka na tvojem seznamu opravil. To je orodje, ki ti lahko spremeni življenje – če mu daš priložnost.

Kako začeti in ostati dosledna?

Če si kdaj poskusila meditirati in obupala, nisi edina. Veliko ljudi se zaloti, kako med meditacijo razmišljajo o nakupovalnem ali neskončnem to-do seznamu. To je popolnoma normalno. Cilj ni, da imaš popolnoma prazen um, ampak da opaziš, kdaj tvoj um odtava, in se neobsojajoče vrneš nazaj.

5 preprostih korakov, da začneš:

  1. Izberi čas in kraj. Določi si uro v dnevu, ko boš meditirala – zjutraj pred zajtrkom ali zvečer pred spanjem.
  2. Postavi si realne cilje. Začni s 5 minutami na dan. Bolje je meditirati 5 minut vsak dan kot 30 minut enkrat na mesec.
  3. Osredotoči se na dih. Če ne veš, kje začeti, samo opazuj svoj dih. Kako zrak vstopa skozi nosnice, polni pljuča in nato nežno odhaja.
  4. Ne obsojaj se. Tvoj um bo zagotovo odtaval. Ko to opaziš, se preprosto vrni nazaj k dihu.
  5. Vztrajaj. Prve dni bo težko. Morda boš imela občutek, da ne delaš “prav”. A sčasoma boš opazila spremembe – več mirnosti, manj stresa, boljšo koncentracijo.

Čas je, da začneš

Če si prišla do tega dela članka, ti je jasno, da meditacija ni neka mistična, nedosegljiva praksa, ampak znanstveno podprt način, kako izboljšati svoje življenje.

Ne čakaj na popoln trenutek, popolno tehniko ali popoln um. Vzemi si 5 minut že danes in poskusi.

Kot je nekoč dejal veliki filozof Seneka:

“Ne odlašaj, kajti čas ne čaka nikogar.”

Sedi in začni.

Deli to vsebino