Medeja logotip

Pomembnost gibanja za ženske

Deli to vsebino

Ženske smo po naravi oblikovane za gibanje – naše telo je izjemno prilagodljivo, sposobno, a hkrati zelo občutljivo na preobremenitve, stres in stagnacijo. Gibanje ni zgolj fizična aktivnost; je način, kako se povežemo s sabo, svojimi čustvi in potrebami. V svetu, kjer je vse hitrejše, zahtevnejše in pogosto tudi preobremenjujoče, je gibanje nujno potrebna pot do ravnovesja, zdravja in notranje moči.

Kot učiteljica joge, ki vsakodnevno izkorišča moč gibanja za dvigovanje tako telesne kot duševne energije, vem, kako pomembno je, da ženske v svojem življenju poskrbimo za redno telesno aktivnost. Joga, meditacija, pranajama, ples in druge oblike gibanja niso le fizična aktivnost; so znanost, umetnost in način življenja. Z znanstvenega vidika lahko rečemo, da gibanje predstavlja enega ključnih dejavnikov za ohranjanje optimalnega zdravja, ravnovesja in sreče.

Gibanje kot temelj zdravja in dobrega počutja

Ni naključje, da so že v antiki mnogi veliki filozofi in zdravniki, kot je Hipokrat, menili, da je gibanje temelj zdravega življenja. “Gibanje je življenje,” je rekel Hipokrat, in ta misel je še danes prisotna v sodobnih znanstvenih dognanjih. Kadar govorimo o gibanju, seveda ne mislimo samo na tek, vadbo v telovadnici ali obisk joge. Gibanje je lahko že en sam dolg sprehod v naravi, ples, čiščenje doma ali preprosto raztezanje po napornem dnevu.

Znanstveniki danes poudarjajo, da ima gibanje ključen vpliv na naše fizično in psihično zdravje. Po mnenju Dr. Joanna C. P. Faber, priznane psihologinje in avtorice knjige “Move Your Body, Love Your Life”, redno gibanje pomaga pri zmanjševanju stresa, tesnobe in depresije, prav tako pa spodbuja proizvodnjo endorfinov, hormonov sreče. To je izjemno pomembno za ženske, ki se pogosto soočamo z različnimi stresnimi dejavniki, kot so obveznosti, službeni pritisk in družbena pričakovanja.

Gibanje kot orodje za uravnavanje hormonov

Endokrini sistem, ki vključuje žleze z notranjim izločanjem (kot so ščitnica, nadledvične žleze), igra ključno vlogo pri uravnavanju našega počutja. Ženske smo še posebej občutljive na nihanja hormonov, ki lahko vplivajo na naše razpoloženje, energijo, koncentracijo in splošno zdravje. Strokovnjaki, kot je Dr. Sandra Cabot, priznana avtorica in specialistka za zdravje jeter, pogosto poudarjajo, da je gibanje eno izmed najučinkovitejših orodij za uravnavanje hormonskega ravnovesja.

Joga, na primer, je izjemna za uravnavanje ravnovesja med hormoni. Z dihalnimi tehnikami (pranajama) in telesnimi asanami se ne le sprostimo, ampak tudi vplivamo na žleze, ki proizvajajo stresne hormone (kortizol) in hormone za srečo (dopamin, serotonin). Z redno vadbo joge lahko zmanjšamo raven kortizola in hkrati povečamo raven hormonov, ki nam prinašajo občutek sreče in notranjega miru.

Psihološki vidiki gibanja

Poleg fizičnih koristi gibanje igra tudi izjemno pomembno vlogo pri duševnem zdravju. Psihologi, kot je Dr. Kelly McGonigal, avtorica knjige “The Joy of Movement”, trdijo, da gibanje ustvarja kemično preobrazbo v možganih, ki nam omogoča, da se bolje spopademo s stresom, obvladujemo tesnobo in depresijo ter izboljšamo našo splošno kvaliteto življenja. Gibanje zmanjšuje vpliv negativnih misli in občutkov ter pomaga pri premagovanju notranjih blokad.

Znanstvene študije so dokazale, da vadba povečuje ravni serotonina – nevrotransmiterja, ki vpliva na naše razpoloženje. Povečan serotonin nam daje občutek sreče, optimizma in notranjega zadovoljstva. Redno gibanje pomaga izboljšati samozavest in telesno podobo, kar vodi v občutek notranje moči, ki je ključen za ohranjanje duševnega ravnovesja.

Znanstvena ugotovitev: Raziskave, ki so jih izvedli na Univerzi Stanford, so pokazale, da ljudje, ki se ukvarjajo z rednim gibanjem, v povprečju kažejo 30-40 % manj stresa in so bolj odporni na čustvene izzive. Gibanje nam pomaga, da se osredotočimo na trenutni trenutek, in je vsekakor naravni antidepresiv.

Morda dober primer vpliva gibanja na žensko življenje je zgodba o Fridi Kahlo. Čeprav je bilo njeno življenje polno fizičnih in čustvenih bolečin (zaradi hude nesreče, ki ji je trajno poškodovala hrbtenico), je Frida našla pot skozi umetnost in gibanje. Joga, ples in druge oblike telesne aktivnosti so ji omogočile, da je obvladovala bolečino, vendar je še pomembneje, da je skozi gibanje ponovno našla svojo notranjo moč in zaupanje v svoje telo.

Frida Kahlo je v svojih dnevnikih zapisala:

“Moje telo ni moj sovražnik, temveč moj partner v boju za svobodo in lepoto.”

Gibanje je postalo njena terapija, ki ji je omogočila preživeti in ustvarjati v času velikih izzivov.

Kako najti čas za gibanje v vsakdanjem življenju?

Tako kot Frida, tudi ti lahko najdeš svoj način gibanja, ki bo uravnotežil tvoje telo in duha. Morda se sprašuješ, kako najti čas za vadbo, ko imaš že tako natrpan urnik? Odgovor je preprost: začni z majhnimi koraki. Tudi 10 minut telesne aktivnosti na dan je bolje kot nič. Poišči aktivnosti, ki ti prinašajo užitek, lahko je to joga, ples, tek, hoja v naravi ali preprosto raztezanje ob jutranji kavi.

Gibanje kot ključ do notranje moči

Gibanje je več kot le fizična vaja. Je pot do večje samozavesti, notranje moči in ravnovesja. S telesno aktivnostjo bomo ženske dosegle boljše psihološko zdravje, uravnale hormone in izboljšale svojo kakovost življenja. Tako kot je Frida Kahlo našla svojo pot skozi umetnost in gibanje, lahko tudi ti najdeš svojo pot do bolj izpolnjenega, srečnega in zdravja polnega življenja.

Z ljubeznijo,

Deli to vsebino