NOVO in 30% popust - Joga za notranjo moč: Prebudi bojevnico v sebi
Sama Vritti pranajama, enakomeren dih, ki ga najdemo tudi pod imenom škatlasto dihanje, je dihalna tehnika, ki ti lahko pomaga vnesti v življenje občutek umirjenosti in ravnovesja.
Sama Vritti pranajama, ki izhaja iz starodavne prakse pranajame v jogi, poudarja pomen nadzora dihanja za doseganje duševne in telesne harmonije. Izraz Sama Vritti pomeni “enaka nihanja”, kar se nanaša na uravnoteženo naravo diha. Z zagotavljanjem, da sta vdih in izdih enako dolga, ta praksa pomaga uravnavati živčni sistem, spodbuja sprostitev in izboljša splošno dobro počutje.
Sama Vritti je zasnovana za harmonijo duha in telesa z uravnavanjem dihanja, kar lahko pomaga pri obvladovanju stresa in izboljša splošno dobro počutje.
Pri enakomernem dihanju je tradicionalno poudarek na tem, da sta vdih in izdih enako dolga. Vmesni premor ali zadrževanje diha (znano kot Kumbhaka) ni standardna komponenta osnovne prakse Sama Vritti, vendar lahko napredni praktikanti vključijo zadrževanje diha po vdihu (antara kumbhaka) in po izdihu (bahya kumbhaka). Če nam ustreza, lahko torej v Sama Vritti pranajami uporabljamo enakost dolžin vdiha, retencije in izdiha.
Z osredotočanjem na dih in zagotavljanjem, da sta vdih in izdih enako dolga, Sama Vritti pranajama aktivira parasimpatični živčni sistem, spodbuja sprostitev in zmanjšuje odziv na stres.
Ritmična narava enakomernega dihanja pomaga umiriti um, zaradi česar se lažje osredotočimo in ostanemo osredotočeni.
Ta praksa pomaga pri uravnovešanju avtonomnega živčnega sistema, kar vodi do občutka ravnovesja in stabilnosti.
Redna praksa enakega dihanja lahko okrepi dihalni sistem, poveča kapaciteto pljuč in spodbuja učinkovito izmenjavo kisika.
5. Spodbuja čustveno stabilnost
Z uravnavanjem diha lahko Sama Vritti pomaga pri obvladovanju čustev, kar vodi do večje čustvene stabilnosti in odpornosti.
Sledi tem preprostim korakom in vključi Sama Vritti v svojo dnevno rutino.
Sedi v udoben položaj z vzravnano hrbtenico. S prekrižanimi nogami lahko sediš na tleh ali na stolu.
Nežno zapri oči, da čim bolj zmanjšaš motnje in se osredotočiš navznoter.
Začni s počasnim in globokim vdihom skozi nos in med vdihom štej do štiri.
Na koncu vdiha za kratek trenutek zadrži dih (lahko za 4 sekunde).
Počasi in tekoče izdihni skozi nos, pri izdihu ponovno štej do štiri.
Ponovi do štirikrat, čez čas povečaj število serij.
Upoštevaj spodaj naštete nasvete, da bo tvoja vadba dihalne tehnike čimbolj učinkovita in dosledna.
Poišči miren prostor, kjer te ne bodo motili. Morda ti ustreza predvajati nežno, pomirjujočo glasbo ali poslušati zvoke narave v ozadju.
Če se kadar koli počutiš omotično ali neprijetno, se vrni k običajnemu vzorcu dihanja in poskusi znova pozneje.
Sama Vritti pranajama je lahko odličen dodatek k praksi joge ali meditacije, saj poveča koristi obeh.
Sama Vritti pranajama je preprosto, a zelo učinkovito orodje za obvladovanje stresa, izboljšanje osredotočenosti in splošnega dobrega počutja. Če tej praksi vsak dan posvetiš nekaj minut, lahko gojiš občutek ravnovesja in umirjenosti, ki se prenaša na vse vidike tvojega življenja. Preizkusi enakomerno dihanje in izkusi transformativno moč te starodavne prakse, ki ti bo pomagala znižati učinke stresa.