NOVO in 30% popust - Joga za notranjo moč: Prebudi bojevnico v sebi
Tvoja drža ni samo fizična pozicija telesa, ampak tudi tihi jezik, s katerim svetu govoriš, kako se počutiš. Erik Peper, profesor psihologije na San Francisco State University, je v eni svojih študij ugotovil, da pokončna drža ne vpliva samo na telo, ampak tudi na um: izboljša razpoloženje, poveča energijo in zmanjša stres. Poznaš Wonder Woman pozo? Ni brez razloga del terapevtskih tehnik za krepitev samozavesti.
Joga je ena izmed najbolj učinkovitih poti do zdrave drže. Ne gre le za to, da se naučiš stati ravno kot bambus, ampak da ob tem postaneš tudi prožna kot trstika v vetru. Ključ do tega je kombinacija moči in mehkobe, stabilnosti in prilagodljivosti.
Če misliš, da je to nekaj, kar imaš ali pa nimaš, pomisli še enkrat. Drža ni statika, temveč proces. Gre za to, kako stojiš, sediš, hodiš, dihaš in se izražaš. Ko je drža nepravilna, se telo prilagodi z napetostmi, bolečinami in celo kroničnimi težavami. Ko pa je drža uravnotežena, se tvoje telo in um znajdeta v harmoniji.
Raziskave potrjujejo, da slaba drža vodi v več kot le boleč hrbet. Dr. Amy Cuddy, socialna psihologinja s Harvarda, v svojem TED govoru in knjigi Presence opisuje, kako telesna drža vpliva na naše hormone: odprta, močna drža poveča testosteron (hormon samozavesti) in zmanjša kortizol (hormon stresa). Nasprotno pa sključena drža povzroči obratno: manj samozavesti, več tesnobe.
Zato ni presenetljivo, da jogijske asane ne vplivajo samo na hrbtenico, ampak tudi na tvoje čustveno stanje.
Joga ni le telovadba, je veda, ki nas uči povezovanja telesa, uma in diha. In prav s to povezavo lahko korak za korakom odpraviš slabe gibalne vzorce.
Tvoje telo potrebuje močno jedro, ne samo za raven trebuh, ampak za podporo hrbtenici. Pozicije, kot so Phalaksana, Navasana in Utkatasana, ti lahko pomagajo zgraditi globoko stabilnost.
Dolgotrajno sedenje in stres vodita do napetih ramen, zakrčene hrbtenice in zategnjenih kolkov. Asane, kot so Paschimottanasana, Bhujangasana in Setu Bandhasana, pomagajo sprostiti telo in odpraviti neravnovesja.
Tvoj dih je tvoje gorivo. Ko se naučiš dihati globoko in zavestno, se tvoje telo sprosti, umiri in lažje ohranja pravilno držo. Tehnike, kot sta Ujjayi dih in Nadi Shodhana, ti lahko pomagajo dvigniti energijo in osrediščiti um.
Joga te nauči opazovati svoje telo. Ne le med prakso, ampak tudi v vsakdanjem življenju. Z več zavedanja se boš lažje popravila v trenutkih, ko se skloniš pred ekran ali se po dolgem dnevu zgrudiš na kavč.
Morda poznaš zgodbo o Iye Englehart, priznani jogistki, ki je v srednjih letih trpela zaradi hude ukrivljenosti hrbtenice. Zdravniki so ji napovedali, da bo do konca življenja nosila opornico, a je raje izbrala jogo. Po letih redne prakse je ne le popravila svojo držo, temveč se je tudi pomladila in ponovno začela poučevati jogo. Danes, v osemdesetih, stoji pokončno in z neverjetno vitalnostjo dokazuje, da nikoli ni prepozno.
Preberi tole, ki je nisi slišala že vsaj sto let: tvoje telo je tvoj tempelj. Ko stojiš pokončno, si ne le fizično bolj zdrava, si tudi mentalno močnejša. Joga ni zgolj vaja za prožnost, ampak orodje za osebno preobrazbo.
Zato ti danes postavljam izziv: zavestno se poravnaj, globoko vdihni, začuti svojo moč.
Si pripravljena, da dvigneš svojo držo (in svoje življenje) na višji nivo?