Medeja logotip

Joga po porodu

Deli to vsebino

Pot do telesne in duhovne regeneracije

Postala si mama. Veš, da porod ni le fizična izkušnja, ampak prelomnica, ki globoko zaznamuje tvoje telo, um in dušo. In prav v tem razponu prehodov, ti joga po porodu lahko pomaga, da se ponovno povežeš s sabo, se obnoviš in vzpostaviš ravnovesje.

Morda se sliši kot mit: Joga po porodu? A ni to bolj za tiste, ki jo že vse življenje prakticirajo? Seveda ni. Joga je znanstveno dokazana metoda za obnovo telesa, uma in duha. Z njo se lahko začneš ukvarjati tudi po porodu, brez predhodnih izkušenj. To je pot do tvoje notranje moči, tvoja pot regeneracije, ki ni samo fizična, temveč tudi duševna.

Zakaj joga po porodu dobra zate?

Ko postaneš mama, se ti svet pogosto obrne na glavo. Tvoje telo preživi neverjeten napor pri porodu, in takoj zatem, ko se vrneš domov, te čakajo nove odgovornosti in izzivi. Tvoj živčni sistem je lahko v “preživetvenem načinu” – poln stresa, pomanjkanja spanja in čustvenih vzponov in padcev. Joga, kot preizkušena praksa za zdravje telesa in uma, nudi podporo in prostor za zdravljenje na vseh ravneh.

Znanstvene študije potrjujejo, da telesna aktivnost po porodu, še posebej tista, ki vključuje elemente meditacije, globokih dihalnih tehnik (pranajama) in telesnih vaj (asane), močno izboljša duševno in telesno zdravje. Ena izmed ključnih raziskav, ki to potrjuje, je delo avtorice Dr. Sarah Duvall, specializirane za fizično rehabilitacijo žensk po porodu. V svoji knjigi The Core Rehab izpostavlja, kako pomembno je, da se ženske vrnejo k gibanju, a hkrati tudi kako previdno je treba pristopiti k tej regeneraciji. Duvall opozarja, da “prehitra vrnitev k intenzivnim vajam lahko povzroči dolgotrajne poškodbe telesa, zlasti medeničnega dna in hrbtenice”.

Joga, kot primarno restorativna vadba, nudi varen načina regeneracije.

Koristi joge po porodu

Če te že imena kot so medenično dno, diastaza ali hiperprodukcija oksitocina spravljajo v stres, naj te pomirim: joga ti lahko pomaga pri vsem tem. Tukaj je nekaj ključnih koristi, ki jih prinaša joga po porodu:

  1. Obnova mišic medeničnega dna: Po porodu se mišice medeničnega dna pogosto oslabijo, saj so bile izpostavljene velikim naporom. Joga s posebnimi vajami in položaji spodbuja krepitev teh mišic, kar zmanjšuje tveganje za inkontinenco in izboljša tvojo telesno držo.

  2. Povečanje fleksibilnosti in zmanjšanje napetosti v telesu: Po dolgotrajnem sedenju in dojenju, ko se teža telesa pogosto porazdeli v neudobnih in nepravlinih položajih, joga pomaga pri sprostitvi napetih mišic v vratu, ramenih in hrbtu. Asane poskrbijo za raztezanje teh predelov in spodbujajo sprostitev.

  3. Boljša drža in ravnovesje: Ko zaradi poroda tvoja telesna drža ni takšna, kot je bila pred porodom, ponudi joga vrsto vaj za obnovo ravnotežja in telesne usklajenosti. S tem boš okrepila svojo osredotočenost, kar ti bo pomagalo tudi pri vsakodnevnih izzivih materinstva.

  4. Stabilizacija hormonskega ravnovesja: Joga vpliva na zmanjšanje stresa, ki je lahko velik izziv v prvih mesecih po porodu. S pomočjo tehnik dihanja in meditacije lahko uravnovesiš raven kortizola (hormona stresa), hkrati pa povečaš raven serotonina in dopamina – hormonov sreče.

  5. Obnova čustvenega ravnovesja: Po porodu mnoge ženske občutijo čustveno nihanje, celo poporodno depresijo. Joga pomaga sprostiti blokade v telesu in uma, kar omogoča čustveno sprostitev in ponovno povezovanje s seboj.

Znanstvena podlaga in podpora za jogo po porodu

Joga ni zgolj duhovna praksa. Njen učinek je dobro podprt tudi z znanstvenimi raziskavami. Na primer, študije, kot tista iz leta 2016, ki je bila objavljena v Journal of Physical Therapy Science, kažejo, da redno izvajanje joge po porodu pomaga pri hitrejši rehabilitaciji telesa. Dr. Richard Davidson, priznani nevroznanstvenik, je v svoji raziskavi ugotovil, da meditacija in joga močno vplivata na delovanje možganov in zmanjšujejo vnetne procese v telesu, ki so pogosto prisotni po stresnem dogodku, kot je porod.

Prav tako raziskave potrjujejo, da joga pri ženskah po porodu izboljša povezanost z lastnim telesom. Učenje pravilnega dihanja in usmerjanje pozornosti na vsako telesno področje skozi različne asane omogoča ženski, da se ponovno vzpostavi v svojem telesu, ga začuti in sprejme.

Kako začeti z jogo po porodu?

Začeti je najbolje počasi. Po porodu je ključnega pomena, da se telesu dovoli čas za okrevanje. To pomeni, da je najbolje počakati, da se telo stabilizira, preden se lotiš intenzivnejših vaj. Priporočljivo je, da počakaš vsaj 6 tednov po porodu (ali več, če si imela carski rez), preden začneš z jogo, vendar pa je vedno najbolje, da se posvetuješ s svojim zdravnikom, preden začneš s katerim koli režimom vadbe.

Tvoj prvi korak naj bo začetek z dihalnimi vajami in nežnimi razteznimi asanami, ki bodo izboljšale gibljivost hrbtenice in spodbujale cirkulacijo. Ko se počutiš močnejša, lahko postopoma vključiš bolj kompleksne asane in meditacijo.

Tvoja pot do telesne in duhovne regeneracije po porodu je lahko čudovita in močna in izjemno učinkovita. Z jogo po porodu ne boš samo obnovila telesa, ampak boš ponovno tudi odkrila svojo notranjo moč in lepoto. In z vsakim globokim vdihom boš stopila korak bližje k tisti ženski, ki si želiš biti.

Sprejmi svoje telo, imej se rada

Ne pozabi, da potovanje joge po porodu ni tekma. To je pot, ki jo boš prehodila v svojem tempu, z ljubeznijo in potrpežljivostjo do sebe. Vsaka asana, vsak vdih, vsak trenutek, ko si prisotna v svojem telesu, te približa bolj celostnemu in srečnejšemu življenju. Po porodu ne potrebuje pozornosti le tvoje telo, tudi tvoj um in srce si zaslužita negovanje.

Začni to čudovito potovanje – korak za korakom, vdih za vdihom.

Deli to vsebino