Ob začetku sezone 25% popust na online jogo: Celoletni joga program.
V jogijski filozofiji so nadiji opisani kot subtilni energijski kanali, ki vodijo prano (življenjsko silo) po telesu. Obstajalo naj bi 72.000 nadijev, trije najpomembnejši in najpogosteje opisani so Ida, Pingala in Sušumna. Medtem ko koncept nadijev izvira iz starodavnih duhovnih in filozofskih tradicij, je težko popolnoma neposredno povezati to s sodobno znanstveno terminologijo. Vendar pa lahko potegnemo vzporednice med nadiji in nekaterimi vidiki človeške anatomije in fiziologije, da zagotovimo bolj oprijemljivo razumevanje.
Najbližja znanstvena analogija nadijem je živčni sistem, ki vključuje možgane, hrbtenjačo in obsežno mrežo živcev, ki prenašajo signale po telesu.
Ida Nadi, nadi, ki je povezan z lunino energijo, hladilnimi in pomirjujočimi učinki, je vzporednica s parasimpatičnim živčnim sistemom.
Parasimpatični živčni sistem spodbuja počitek, sprostitev in prebavo ter preprečuje odziv na boj ali beg. Aktiviranje tega sistema s praksami, kot je globoko, počasno dihanje (Adham pranajama, recimo), lahko povzroči stanje umirjenosti in zmanjša stres.
Pingala Nadi, povezan s sončno energijo, ogrevanjem in stimulativnimi učinki, predstavlja simpatični živčni sistem.
Simpatični sistem pripravi telo na fizično aktivnost in stresne odzive tako, da poveča srčni utrip, pretok krvi v mišice in budnost. Prakse, ki spodbujajo Pingala Nadi (Bhastrika pranajama) lahko povečajo budnost in raven energije.
Sushumna Nadi, osrednji kanal, ki poteka vzdolž hrbtenice, lahko primerjamo s hrbtenjačo v centralnem živčnem sistemu. Hrbtenjača je primarna pot za informacije, ki potujejo med možgani in preostalim delom telesa. Uravnotežen pretok energije skozi Sushumna Nadi med dihalnimi praksami, kot je Nadi Shodhana, lahko simbolizira optimalno delovanje in integracijo centralnega živčnega sistema.
Še eno primerjavo lahko naredimo s krvožilnim sistemom, ki obsega srce, kri in krvne žile, ki prenašajo kisik, hranila in odpadne snovi po telesu. Tako kot krvne žile prenašajo vitalne snovi, se verjame, da nadiji prenašajo prano, vzdržujejo in negujejo subtilno energijo telesa.
Ritmično vdihovanje in izdihovanje v Nadi Shodhani lahko izboljša srčno-žilno učinkovitost, podobno kot je pravilen krvni obtok bistvenega pomena za zdravje. Globoko, nadzorovano dihanje poveča vnos kisika, poveča oksigenacijo krvi in podpira odstranjevanje ogljikovega dioksida in drugih presnovnih odpadkov.
Nadiji so kanali za prano, vitalno življenjsko silo. Uravnotežen pretok skozi nadije Ida, Pingala in Sušumna je bistvenega pomena za fizično, duševno in duhovno zdravje. Medtem ko prana ni merljiva v znanstvenem smislu, je koncept mogoče povezati s pretokom energije v živčnem sistemu in ravnovesjem med simpatičnim in parasimpatičnim živčnim sistemom.
Čakre so energijski centri, ki se nahajajo vzdolž Sušumna Nadi. Vsaka čakra je povezana s posebnimi fizičnimi, čustvenimi in duhovnimi funkcijami. Čakre lahko primerjamo z glavnimi endokrinimi žlezami, ki uravnavajo različne telesne funkcije z izločanjem hormonov.
Primer: grlena čakra (Vishuddha) ustreza ščitnici, ki igra ključno vlogo pri presnovi in uravnavanju energije.
Tehnike pranajame (nadzor dihanja) uravnavajo pretok prane skozi nadije, kar spodbuja zdravje in dobro počutje. Nadzorovano dihanje vpliva na avtonomni živčni sistem, povečuje oksigenacijo, zmanjšuje stres in izboljšuje zdravje srca in ožilja.
Nadiji, kot jih opisuje jogijska tradicija, zagotavljajo torej okvir za razumevanje pretoka življenjske energije v telesu. Čeprav so metafizične narave, lahko njihove funkcije primerjamo s fiziološkimi sistemi, kot so živčni, krvni in limfni sistem. Razumevanje nadijev s pomočjo teh analogij pomaga premostiti vrzel med starodavno modrostjo in sodobno znanostjo ter ponuja celovit pogled na zdravje in dobro počutje. Z vadbo tehnik, ki usklajujejo nadije, kot so pranajama, asane in meditacija, lahko spodbujamo ravnovesje, vitalnost in duhovno rast v našem življenju.
Medtem ko nadiji ostajajo koncept, ki torej temelji predvsem na jogijski tradiciji, sodobna znanost ponuja vpoglede, ki nam pomagajo ceniti njihov pomen in jih morda tako lažje razumemo in vpeljemo v svojo prakso.