NOVO in 30% popust - Joga za notranjo moč: Prebudi bojevnico v sebi
Košarica
V košarici ni izdelkov.
Ko razmišljamo o sprostitvi, si marsikdo predstavlja ležanje na plaži s koktajlom v roki in pogledom na sončni zahod. A v resnici je sprostitev – tista prava, ki seže do zadnjega kotička mišičnih vlakenc in umiri še zadnjo tesnobno misel – malce več kot to. Tukaj pride v igro progresivna mišična sprostitev (PMS – nehvaležna kratica, kajne?). Ta metoda je preprost, a učinkovit način za umirjanje telesa in uma, ki ne zahteva posebne opreme ali prostora, lokacije. PMS lahko izvajamo skoraj kjerkoli, tudi v tistem tihem kotičku doma, kjer drugače delamo jogo ali meditiramo.
Poglejmo, kaj pravzaprav je ta tehnika, zakaj deluje in kako lahko pomaga na poti k večjemu notranjemu miru.
Progresivna mišična sprostitev je metoda sproščanja mišic, ki temelji na načelu postopnega napenjanja in sproščanja mišičnih skupin po telesu. Začel jo je uporabljati dr. Edmund Jacobson v 1920-ih letih, ko je opazil, da fizična napetost v telesu prispeva k stresu in tesnobi. Če napetost sprostimo, prav tako razbremenimo um. Gre za praktično in sistematično tehniko, ki vključuje zavestno napenjanje in nato sproščanje posameznih mišičnih skupin, običajno od prstov na nogah do obraza.
PMS je znanstveno podprta metoda, ki temelji na fiziološkem odzivu telesa. Naše mišice se pod stresom nezavedno napenjajo – pomisli, kako te boli vrat ali ramena po dolgem dnevu za računalnikom. S PMS treniramo telo, da se nauči prepoznati napetost in jo postopno sprostiti. Tako sporočamo telesu, da lahko izklopi alarm za boj ali beg in preklopi na počitek in regeneracijo. Redna praksa PMS lahko zmanjša kronično napetost, tesnobo, izboljša spanec in celo okrepi imunski sistem.
Progresivna mišična sprostitev vključuje postopno delo s posameznimi mišičnimi skupinami v naslednjem zaporedju:
Pri vsaki mišični skupini uporabimo preprosto tehniko: najprej vdihnemo in stisnemo mišice, kot bi jih želeli stisniti v pest. Jih napnemo, torej. Napetost držimo 5–10 sekund, nato z izdihom sprostimo, začutimo prijeten val sprostitve in se osredotočimo na občutek sprostitve v mišicah.
Čeprav je metoda preprosta, jo je priporočljivo izvajati v mirnem in udobnem okolju. Lahko si omislimo sproščujočo glasbo ali dišeče sveče – karkoli, kar nam pomaga ustvariti sproščujoče vzdušje.
Med izvajanjem PMS lahko uporabimo nekaj dodatnih orodij in tehnik, ki pomagajo doseči še globljo sprostitev:
Raziskave so pokazale, da progresivna mišična sprostitev učinkovito zmanjšuje simptome stresa in anksioznosti. V eni izmed raziskav so udeleženci po rednem izvajanju PMS opazili znatno zmanjšanje napetosti v telesu ter zmanjšanje občutkov tesnobe in depresije. Ena izmed raziskav v reviji Behavior Research and Therapy je pokazala, da PMS bistveno izboljša simptome generalizirane anksiozne motnje, kar je še posebej dragoceno za tiste, ki se soočajo s kroničnim stresom.
Progresivno mišično sprostitev lahko v svoj vsakdan vključiš kot del jutranje ali večerne rutine ali pa si vzameš nekaj minut za sprostitev po službi. Za tiste, ki že prakticirate jogo, je PMS lahko odličen dodatek k savasani ali meditaciji.
Razmisli o PMS kot o tihem zavezniku, ki te opomni, da imaš vedno možnost izbire – izbiro, da se sprostiš, da se odločiš za mir. Ni treba čakati na vikend, na počitnice ali na poseben trenutek, da se sprostiš. S progresivno mišično sprostitvijo lahko vsak dan ustvariš male trenutke miru.
Progresivna mišična sprostitev je več kot le tehnika – je potovanje k boljšemu zavedanju in boljšemu počutju. Je način, kako si povrnemo občutek nadzora, tudi kadar svet okrog nas nori in se zdi, da ni poti iz kaosa. Torej, vzemi si trenutek, zapri oči in si dovoli napeti in sprostiti vsak mišični kotiček svojega telesa. Pomisli, da je PMS kot mehčalec za dušo – vsak napeti vozel se počasi sprošča, tvoja teža pa postaja lažja in lažja.
Ko se prihodnjič počutiš preobremenjeno, si morda prikliči to tehniko v spomin in svojemu telesu pošlji sporočilo: “Ne skrbi, zate imam čas.”
In vzemi si ta čas. Vse dobro,